Puuküttega pliidid ja soemüürid ning nende ehitus

Puuküttega pliit on põhiliselt toidu valmistamiseks mõeldud kütteseade, millel on lisaks väga hea ruumi kütmise funktsioon. Nende otstarve ja kasutusala on laialdaselt tuntud ahiküttega korterites ja majades. Teatavasti on kulinaarses mõttes täiesti erinev elektri või elava tule tekitatud temperatuur, seda nii pliidiplaadil kui praeahjus. Lisaks tavalisele praeahjule on võimalik juurde tellida ka spetsiaalset leivaküpsetusahju.

Puukütte pliite on võimalik ehitada nii soojasalvestavaid, veesärgiga süsteeme, kui eraldi soojust salvestava tarindiga ehk soojamüüriga. Lisaks klassikalisele soemüürile võib pliidi ehitusel lisada viimasele horisontaallõõridega pingi ehk leso. Soodsama versiooni, pliit soemüüriga komplektile, pakuksingi soojust salvestavat pliiti, mille 600kg mass tagab piisava salvestusvõime. Kogu pliit soeneb põrandani.

Pliidikomplekti ehitusel kasutatavatest materjalidest ja viimistlusvõimalustest saab lugeda Ahjumehe lehelt käsitöö kütteseadmed - mis need on? alt Ahjumees pakub nüüdsest muuhulgas pliidikomplekte, mis vastavad normile en 15544. Pliitide ehitus selle normi järgi tuleb kaasa, sarnaselt vastavatele ahjudele, optimaalne küttesüsteemi toimimine. Arvesse võetakse olemasolev küttesüsteemi osa ja hoone parameetrid, kasutaja erisoovid. Garanteeritakse kasutegur 78% ning madalad emisiooni suurused.

Vanaema maitsvad road valmisid ikka puupliidil.


Halupuuga köetavad ehk puuküttega pliidid

Halupuudega köetav, eelkõige söögi tegemiseks mõeldud kütteseade. Lisa küttevõimsust, salvestusmahu andmise näol, lisatakse halupuupliidile soemüür.
Käsitööna valmivate pliitide ehitust teostatakse juba kontekstiga sobitatud, eelnevalt valminud projekti järgi. Põhilised muutujad pliitide projekteerimisel on kolde suuruse, lõõri ristlõigete ja pikkuse kujundamine vastavalt korstnale, põlemisõhu pealevoolule ja kasutaja eelistustele.

Tellispliidid

Tellispliit on olemuselt klassikaline käsitööpliit, mille väliskest ehk sekundaarsalvesti laotakse tellistest.

Potikivipliidid

Potikivipliit on olemuselt samuti klassikaline käsitööpliit, mille väliskest on põletatud ahjupottidest. Ahjupott on soojust salvestav kuid oma suhteliselt õhukese paksuse tõttu ka soojust hästi edastava materjal.
Kasutatakse kas otse kontaktis või õhkvahega ehitusviisiga pliitidel. Tegemist on kindla formaadi ja eripäraga ahjumaterjaliga, mille disain võimaldab paigaldust kus kest elab ja hingab kütteseadme sisemise konstruktsiooniga sama rütmi, loe kestab kaua.



Lisaviimistlusega pliidid

Lisaviimistluseks pliidil nimetatakse täiendavalt väliskestale liimitud dekoratiivset viimistust. Olenevalt viimistlusest võib ta pakkuda puupliidile lisa salvestavat massi, kuid eelkõige peaks viimane soojust edasi kandma väliskestalt ümbritsevasse ruumi.
Lisaviimistlust on kõige kindlam paigaldada pliidi liikumatule teisele kihile. Kihile, mis ei puutu kokku suitsugaasidega ja mille soojuslik joonpaisumine on minimaalne. Ahjumees kasutab olenevalt soovitud kütteseadme soojusvõimsusest väliskestas kas suure soojusmahtuvusega Akubet CPA plaate või põletatud savitelliseid Olenevalt vajadusest aga on võimalik paigaldada lisaviimistlust pea igale eelnevalt armeeritud pliidile.